Późne żniwo (2000 i 2002)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /w.koza/templates/forte/vertex/responsive/responsive_mobile_menu.php on line 158

Za życia poeta rodzina nie znała wszystkich jego wierszy. Jak pisaliśmy wcześniej, skrzętnie je ukrył, nawet przed samym sobą. Znaczna część wierszy została przypadkowo odkryta dopiero po jego śmierci, w 1997 r. w czasie popowodziowych porządków. W kartonie znalezionym w piwnicy znajdowały się maszynopisy i rękopisy. Spuścizna ta pozostała prawie nieznana. Powstawała jako notowanie chwili – jak on sam nieraz to określał. Towarzyszyła kolejom życia […].

j kozarzewski okladka 2002Późne żniwo (2000) – dzieła zebrane (wydanie pełne)

W wydanym w 2000 r. zbiorze „Późne żniwo” znalazł się prawie cały dorobek Kozarzewskiego powstały w okresie ponad sześćdziesięciu lat – utwory niedawno znalezione jak i te, wcześniej wydane w tomiku „Dar codzienności”. Łącznie zawarto tu 174 wiersze, sonety, poematy. Książka została wydana nakładem rodziny – ze względu na dużą objętość (324 strony), a co za tym idzie i wysokie koszty, wydana tylko w 10 bibliofilskich egzemplarzach. Książka była wydana metodą rzemieślniczą, gdyż był to za mały nakład dla drukarni. Uroczysta promocja tomiku odbyła się 5 maja 2000 r. w czytelni biblioteki miejskiej w Nysie – w tej bibliotece jest dostępny jeden egzemplarz (drugi w muzeum).

Późne żniwo (2002) – wydanie II skrócone

Dwa lata później, ukazało się skrócone wydanie tomiku „Późne żniwo”, całkowicie sfinansowanego przez Urzędu Miasta i Gminy w Nysie – z inicjatywy burmistrza Janusza Sanockiego. Wyboru i układu utworów dokonał Kazimierz Kowalski. On był inicjatorem tego wydania oraz zadbał o szczegóły wyglądu tej publikacji (wybraną przez niego czcionkę znaleziono dopiero w Bydgoszczy), a posłowiem opatrzył ją prof. Michał Głowiński. Znalazło się w niej 51 wierszy, podzielonych na trzy działy tematyczne wg systematyki zaproponowanej przez prof. Głowińskiego (opisanej powyżej).

Promocja tego tomiku odbyła się 23 lutego 2002 r. w nyskim muzeum. Słowo o Poecie wygłosił red. Kazimierz Kowalski. Na koniec goście obejrzeli i wysłuchali monodramu „Ocalił mnie wiersz” w wykonaniu Marty Klubowicz (muzyka: Yola Wesołowska). Na uroczystość przyjechały dzieci i wnuki poety (żona ze względu na stan zdrowia nie mogła przybyć – jej list odczytał syn).