Welcome to Jerzy Kozarzewski - życie i twórczość   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Jerzy Kozarzewski - życie i twórczość Powered By GSpeech
Dar codzienności (1992)

j kozarzewski okladka 199210 grudnia 1992 r. władze miejskie zorganizowały w muzeum uroczystość promocji pierwszego tomiku poezji „Dar codzienności”. Został on wydany z inicjatywy Związku Literatów Polskich w Opolu przy finansowym wsparciu Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Nysy w nakładzie 600 egz. Był to prawdopodobnie najpóźniejszy w dziejach Polski debiut literacki. Tomik był opatrzony posłowiem napisanym przez Kazimierza Kowalskiego – „odkrywcy” poezji Kozarzewskiego. Znalazły się w nim 23 wiersze, podzielone na cykle tematyczne (Ludzka gromada, Zakwitły lipy i Istnienie).

W czasie promocji tomiku Harry Duda, prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Literatów Polskich, wygłosił „Słowo o poecie”. Powiedział on wtedy: Gdy nie ma zarzutów wobec formy, punkt ciężkości przenosi się na postawę poety, na wartości emocjonalne i intelektualne, jakie niesie jego słowo. Te wiersze bronią się same. Należy tylko podziwiać poetę, że po tylu przejściach ocalił w sobie tak wielką wrażliwość.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech